Prečo začať
Pre mnohých "teplomilných" ľudí je otužovanie činnosť nepríjemná, bezvýznamná a nepotrebná. Každý človek má inú toleranciu na chlad a niekomu je príjemne v chladnejšom prostredí. Množstvo ľudí sa však vyhýba chladnejšiemu počasiu a radšej v takom počasí ostane doma. Nieje to celkom správny prístup a aj veľa lekárov odporúča hlavne starším ľudom, ktorí síce už nevládzu, aby predsa chodili von za každého počasia. Prečo je to tak? No títo ľudia majú menšiu obranyschopnosť a sú náchylnejší na rôzne nákazy. Už takéto prechádzky vonku za každého počasia pridajú na imunite. Okrem toho dodajú na dobrej nálade, zlepšujú prekrvenie organizmu dokonca odbúraju stres, ktorý je sám o sebe zabijak.
Kto a ako môže začať
Otužilec môže byť každý, od detí, po starších ľudí. Odporúča sa však najmä v staršom veku pred začatím konzultácia s lekárom. Dôležité je začat pomaly, neunáhliť sa, byť trpezlivý a s postupnou obranyschopnosťou si zvyšovať aj sebavedomie. Proces otužovania ako zvyšovania si imunity je dlhodobý proces, preto netreba zabúdať na pravidelnosť.
Formy otužovania:
1. Studená sprcha- je ten najjednoduchší spôsob otužovania. Môžete s ním začať kedykoľvek. Najprv začneme s vlažnou vodou, ktorú postupne ochladzujeme, až prejdeme do studenej. Pokračujeme intervalovo a striedavo pridávame teplú a studenú vodu. So studenou vodou sa sprchujeme asi 3 minúty a postupom času tento interval zvyšujeme. Ideálna doba studenej sprchy je ráno. Studená sprcha nás vzpruží a preberie k životu. Je vhodné spojiť ju s jednoduchou rozcvičkou. Pridať môžeme aj večernú studenú sprchu, tá však má byť o niečo kratšia.
2.pobyt v chladnom prostredí- je druhý spôsob, pri ktorom už priamo prichádzame do kontaktu s vonkajšími poveternostnými vplyvmi. Takýmito krátkymi pobytmi v "nehostinnom " prostredí telo predpripravíme na zimné obdobie, ktoré nás už neprekvapí. Samozrejme tieto pobyty absolvujeme len s malým množstvom oblečenia. Chránime si hlavne citlivé časti a klby, ktoré môžu byť náchylné na prievan.
3.Zimné športy- lyžovanie, bežkovanie alebo hokej, nemusia byť jediným druhom športovej aktivity v zime. Bežci či cyklisti si nemôžu dovoliť vynechávať tréningy ani v zime. Šport a pohyb na čerstvom vzduchu pôsobí blahodárne a sám o sebe zvyšuje imunitný systém, preto sa ho nevzdávajme ani v zime. Pripravme si kvalitné zimné oblečenie, ktoré nás ochráni (rukavice, kvalitné nie príliž ťažké topánky, funkčné termoprádlo, vrchná vrstva v podobe odevu z materiálu ako je fleece či štrikovaný sveter, bunda v ktorej nás neprefúkne a taktiež si chránime krk napríklad buff-om).
4.Plávanie- Pre začiatočníkov je vhodné plávanie v bazéne počas celej zimy. Organizmus sa pri ňom dokonale uvolní a prekrví. Zároveň je vhodné ho kombinovať so suchou saunou, ktorú striedame s pobytom v studenej vode.
5.Byť ako ľadový medveď- táto metóda je vhodná skutočne už pre pokročilých otužilcov. Ideálne je plávať v skupinke kvoli bezpečnosti si pokojné, stojacé vody. Znova si chránime citlivé časti tela a s namáčanim hlavy sme veľmi opatrní.
Zásady otužilca
-byť trpezlivý
-sledovať svoj zdravotný stav
-vylúčiť alkohol a cigarety
-snažiť sa udržiavať dobrú náladu a eliminovať stres
-dbať v prvom rade na pravidelnosť
Ja s otužovaním ešte len začínam. Som vo fáze, keď sa po sprchovaní osprchujem studenou vodou, ale myslím si, že to nevydržím ani minútu :-D . Nevzdávam to ale, ten záčiatok je potrebné pomaly, aby si telo zvyklo a tomu môjmu to bude trvať o to dý, pretože nemá rado zimu :-D .
OdpovedaťOdstrániť